Számos érdekelt fél, köztük a kormányok, a befektetők és a pénzügyi szabályozók kiemelt figyelmet fordítanak a vállalatok nem pénzügyi teljesítményére is. Ennek egyik következménye, hogy egyre szigorúbbak a fenntarthatósággal kapcsolatos (ESG) jelentéstételre vonatkozó előírások.
Mi az ESG jelentéstétel és miért fontos a vállalatok számára?
Az ESG jelentés egy olyan dokumentum, amelyet a szervezet tesz közzé a nem pénzügyi teljesítményére vonatkozó lényeges információkról, magukban foglalva a különböző környezetvédelmi (Environmental), társadalmi (Social) és vállalatirányítási (Governance) szempontokat. Az ESG közzétételek az információk széles körét tartalmazzák az alábbi területekről, mint például: üvegházhatású gázkibocsátás, energia- és vízfelhasználás, hulladékgazdálkodás, biodiverzitás, egészség és biztonság, sokszínűség, emberi jogok, adatvédelem vagy akár az üzleti etika témaköre.
Az ESG jelentéstétel az ESG transzformáció egyik kiemelt lépése, hiszen ösztönzi és segíti a vállalatokat a fenntarthatósági célok kitűzésében, a vállalat ESG teljesítményének mérésében, a fenntarthatósággal kapcsolatos kockázatok kezelésében, valamint annak megértésében, hogy a szervezet miként teremt értéket környezete és érdekelt felei számára.
Miért van szükség összehangolt fenntarthatósági jelentéstételi keretrendszerre?
A fenntarthatósági jelentéstételi szabványokat és keretrendszereket azért dolgozták ki, hogy segítsék a vállalatokat az átláthatóság növelésében és a fenntarthatósági információk megosztásában a különböző érintett felekkel. Jelenleg a vállaltok ezen sztenderdek mentén döntik el, hogy mit és hogyan jelentsenek, azonban az Európai Unión belül a következő években ez változni fog.
Az EU fenntartható finanszírozási ütemterve egy ambiciózus és átfogó intézkedéscsomagot tartalmaz, amelynek célja a fenntartható tevékenységekbe történő tőkeáramlás javítása. Ennek elősegítése érdekében 2021 áprilisában az EU előirányozta a vállalati fenntarthatósági jelentéstételről szóló irányelvet (CSRD), 2022 novemberében pedig elfogadta azt. Az új irányelv a korábbi, nem pénzügyi információk közzétételéről szóló irányelvet (NFRD) módosítja, jelentősen kiterjesztve ezzel a jelentéstételi kötelezettséget közel 50 0001 európai vállaltra. A beszámolót a még kidolgozás alatt álló jelentéstételi szabvány szerint kell majd közzétenni, amelyet a vállalatoknak az üzleti jelentés (IFRS) részeként, digitálisan, XHTML formátumban kell bemutatniuk. Ez biztosítja majd az ESG jelentésekben szereplő információk következetességét, átláthatóságát és összehasonlíthatóságát, amelyek kiemelten fontosak a különböző stakeholderek, köztük a befektetők számára.